Amphenol Industrial PT01CE-22-55S(SR)
PT01CE-22-55S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01CE-22-55S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 55POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01CE-22-55S(SR).pdf
Availability of PT01CE-22-55S(SR)
QUANTITY
PT01CE-22-55S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01CE-22-55S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01CE-22-55S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01CE-22-55S(SR)
Related LinksPT01CE-2, PT01CE-22-55S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01CE-22-55S(SR) Details Description
Related parts for PT01CE-22-55S(SR)
CAP TANT 22UF 16V 20% 2413 datasheet.pdf
TRANS PNP 350V 0.5A TO92 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER DBL 10POS .050" T/H datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 246 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf