Amphenol Industrial PT01E-18-32S(SR)
PT01E-18-32S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01E-18-32S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 32POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01E-18-32S(SR).pdf
Availability of PT01E-18-32S(SR)
QUANTITY
PT01E-18-32S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01E-18-32S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01E-18-32S(SR)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01E-18-32S(SR)
Related LinksPT01E-18, PT01E-18-32S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01E-18-32S(SR) Details Description
Related parts for PT01E-18-32S(SR)
CBL RIBN 50COND 0.025 GRAY 300' datasheet.pdf
IC SENSOR TEMP/CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 5.5A TO-220F datasheet.pdf
IC FLOATING POINT DSP 272-BGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERMINAL CROSS CONN WDU 10-2.5 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256K FLASH 64MAPBGA datasheet.pdf
LAMP INCANDESCENT datasheet.pdf
SPRING CONTACT 0.40MM - 0.80MM H datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADPTR 18V 19.8W datasheet.pdf