Amphenol Industrial PT02A-20-39S
PT02A-20-39S picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-20-39S
Brief Description
CONN RCPT 39POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02A-20-39S.pdf
Availability of PT02A-20-39S
QUANTITY
PT02A-20-39S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-20-39S
Internal Part NumberEIS-PT02A-20-39S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-20-39S
Related LinksPT02A-, PT02A-20-39S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-20-39S Details Description
Related parts for PT02A-20-39S
RES 150 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING 48POS SNGL .390 SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
ACCY MISC CWB39S ROD ONLY datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 74MM D 47.3MMH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 12V datasheet.pdf