Amphenol Industrial PT02A-22-55P(023)
PT02A-22-55P(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-22-55P(023)
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02A-22-55P(023).pdf
Availability of PT02A-22-55P(023)
QUANTITY
PT02A-22-55P(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-22-55P(023)
Internal Part NumberEIS-PT02A-22-55P(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-22-55P(023)
Related LinksPT02A-22, PT02A-22-55P(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-22-55P(023) Details Description
Related parts for PT02A-22-55P(023)
RES SMD 590 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ICCON,PIN,ASSY datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 3MM LENS 0.175" datasheet.pdf
CUT & POLISH FLAP BRUSH 7A MED datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf