Amphenol Industrial PT02E-12-14S
PT02E-12-14S picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-12-14S
Brief Description
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
PT02E-12-14S.pdf
Availability of PT02E-12-14S
QUANTITY
PT02E-12-14S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-12-14S
Internal Part NumberEIS-PT02E-12-14S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert12-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-12-14S
Related LinksPT02E-, PT02E-12-14S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-12-14S Details Description
Related parts for PT02E-12-14S
CONN PIN .062 14-18AWG AU CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
MOUNTNG BRAKT PLASTC FOR M5 SENS datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1/3W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
REED SENSOR W/INTEGRAL FLOAT datasheet.pdf
SHOCK RST 85MM FNO-5.6 M42LENS datasheet.pdf
SCR 600V 16A TO-220FPAB datasheet.pdf