Amphenol Industrial PT02E-14-15PW
PT02E-14-15PW picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-14-15PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02E-14-15PW.pdf
Availability of PT02E-14-15PW
QUANTITY
PT02E-14-15PW Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-14-15PW
Internal Part NumberEIS-PT02E-14-15PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-14-15PW
Related LinksPT02E-, PT02E-14-15PW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-14-15PW Details Description
Related parts for PT02E-14-15PW
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 26 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf