Amphenol Industrial PT02E-16-23P(023)
PT02E-16-23P(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-16-23P(023)
Brief Description
CONN RCPT 23POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02E-16-23P(023).pdf
Availability of PT02E-16-23P(023)
QUANTITY
PT02E-16-23P(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-16-23P(023)
Internal Part NumberEIS-PT02E-16-23P(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-16-23P(023)
Related LinksPT02E-16, PT02E-16-23P(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-16-23P(023) Details Description
Related parts for PT02E-16-23P(023)
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
Crystal 13.0625MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
LED PANEL MOUNT INDICATOR WHT datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf