Amphenol Industrial PT05E-22-21SW
PT05E-22-21SW picture photo
Mfg. Part Number
PT05E-22-21SW
Brief Description
CONN PLUG 21POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT05E-22-21SW.pdf
Availability of PT05E-22-21SW
QUANTITY
PT05E-22-21SW Order Process
Ship out your order
Specifications of PT05E-22-21SW
Internal Part NumberEIS-PT05E-22-21SW
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT05E-22-21SW
Related LinksPT05E-, PT05E-22-21SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT05E-22-21SW Details Description
Related parts for PT05E-22-21SW
CAP CER 18UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
SCR NON-SENS 800V 55A TO-218X datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3A SSOT-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
VARISTOR 16.94V 1.2KA RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C 10UMAX datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf