Amphenol Industrial PT06A-14-19S(014)
PT06A-14-19S(014) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-14-19S(014)
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-14-19S(014).pdf
Availability of PT06A-14-19S(014)
QUANTITY
PT06A-14-19S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-14-19S(014)
Internal Part NumberEIS-PT06A-14-19S(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishNickel, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-14-19S(014)
Related LinksPT06A-14, PT06A-14-19S(014) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-14-19S(014) Details Description
Related parts for PT06A-14-19S(014)
RELAY TIMER ANALOG DPDT 0-10 MIN datasheet.pdf
IC DUAL 4-IN MUX HS 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
HEAT SINK LED BLACK BRIDGELUX datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FP50 IDT JIG datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf