Amphenol Industrial PT06E-22-34S
PT06E-22-34S picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-22-34S
Brief Description
CONN PLUG 34POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06E-22-34S.pdf
Availability of PT06E-22-34S
QUANTITY
PT06E-22-34S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-22-34S
Internal Part NumberEIS-PT06E-22-34S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions34
Shell Size - Insert22-34
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-22-34S
Related LinksPT06E-, PT06E-22-34S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-22-34S Details Description
Related parts for PT06E-22-34S
MODULE PIP 6A 2.2/5.5V 10SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.87KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 5MM PNP NO datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
2 COMPONENT EPOXY ADHESIVE FOR G datasheet.pdf
CABLE TIE EXTRA HEAVY 96" datasheet.pdf