Amphenol Industrial PT06SE-24-61S(SR)LC
PT06SE-24-61S(SR)LC picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-24-61S(SR)LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SKT
Datasheet Download
PT06SE-24-61S(SR)LC.pdf
Availability of PT06SE-24-61S(SR)LC
QUANTITY
PT06SE-24-61S(SR)LC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-24-61S(SR)LC
Internal Part NumberEIS-PT06SE-24-61S(SR)LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-24-61S(SR)LC
Related LinksPT06SE-24, PT06SE-24-61S(SR)LC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-24-61S(SR)LC Details Description
Related parts for PT06SE-24-61S(SR)LC
FIXED IND 560UH 120MA 8.5 OHM TH datasheet.pdf
66432-14-QKE II FEMALE datasheet.pdf
CAP ALUM 250UF 25V AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 1800V WC-500 datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 54SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 100C S 12" WHT JACKP NI datasheet.pdf