Amphenol Industrial PT06W-14-19S
PT06W-14-19S picture photo
Mfg. Part Number
PT06W-14-19S
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06W-14-19S.pdf
Availability of PT06W-14-19S
QUANTITY
PT06W-14-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06W-14-19S
Internal Part NumberEIS-PT06W-14-19S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06W-14-19S
Related LinksPT06W-, PT06W-14-19S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06W-14-19S Details Description
Related parts for PT06W-14-19S
JUMPER-H1502TR/A2015A/H1502TR 3" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 60 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 5KW datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 3.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
DIP CABLE 18POS datasheet.pdf
IC PCI SW 32LANE 24PORT 484BGA datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW DO35 datasheet.pdf
1000UF 25V 13X26 85C AXI datasheet.pdf