Amphenol Industrial PT06W-18-32S(SR)
PT06W-18-32S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06W-18-32S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06W-18-32S(SR).pdf
Availability of PT06W-18-32S(SR)
QUANTITY
PT06W-18-32S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06W-18-32S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06W-18-32S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06W-18-32S(SR)
Related LinksPT06W-18, PT06W-18-32S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06W-18-32S(SR) Details Description
Related parts for PT06W-18-32S(SR)
IC OPAMP GP 14MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC ANALOG FRONT END 17BIT 28SDIP datasheet.pdf
IGBT 600V 15A 62W DPAK datasheet.pdf
IC ADC 12B SER/PAR 65MSPS 48VQFN datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
EVAL KIT 78M6610+PSU datasheet.pdf
CONN CRIMP CONTACT PIN 16 AWG datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf