Amphenol Industrial PT07CE-14-19S(SR)
PT07CE-14-19S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07CE-14-19S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07CE-14-19S(SR).pdf
Availability of PT07CE-14-19S(SR)
QUANTITY
PT07CE-14-19S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07CE-14-19S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07CE-14-19S(SR)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07CE-14-19S(SR)
Related LinksPT07CE-1, PT07CE-14-19S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07CE-14-19S(SR) Details Description
Related parts for PT07CE-14-19S(SR)
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 14TSSOP datasheet.pdf
ER4017 1NC+1NO, 1XNPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 10DFN datasheet.pdf