Amphenol Industrial PT08E-18-32S(331)
PT08E-18-32S(331) picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-18-32S(331)
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08E-18-32S(331).pdf
Availability of PT08E-18-32S(331)
QUANTITY
PT08E-18-32S(331) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-18-32S(331)
Internal Part NumberEIS-PT08E-18-32S(331)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-18-32S(331)
Related LinksPT08E-18, PT08E-18-32S(331) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-18-32S(331) Details Description
Related parts for PT08E-18-32S(331)
RES 150 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 500V 5A TO-220 datasheet.pdf
CBL 1COND 22AWG 600V WHITE SHLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf