Amphenol Industrial PT08E-20-16P
PT08E-20-16P picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-20-16P
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
PT08E-20-16P.pdf
Availability of PT08E-20-16P
QUANTITY
PT08E-20-16P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-20-16P
Internal Part NumberEIS-PT08E-20-16P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-20-16P
Related LinksPT08E-, PT08E-20-16P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-20-16P Details Description
Related parts for PT08E-20-16P
EVALUATION MODULE FOR ADS1256 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
FUSE 700A 690V 1GKN/50 AR UC datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ TTL SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 8A 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf