Sullins Connector Solutions PTC13SAGN
PTC13SAGN picture photo
Mfg. Part Number
PTC13SAGN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 13POS
Datasheet Download
PTC13SAGN.pdf
Availability of PTC13SAGN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTC13SAGN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC13SAGN
Internal Part NumberEIS-PTC13SAGN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions13
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC13SAGN
Related LinksPTC1, PTC13SAGN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC13SAGN Details Description
Related parts for PTC13SAGN
RES 430 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 2.3GB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES MO 1/2W 8.2K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 266POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 200V 40A DO5 datasheet.pdf