Sullins Connector Solutions PTC25SAAN
PTC25SAAN picture photo
Mfg. Part Number
PTC25SAAN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 25POS
Datasheet Download
PTC25SAAN.pdf
Availability of PTC25SAAN
QUANTITY
PTC25SAAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC25SAAN
Internal Part NumberEIS-PTC25SAAN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions25
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC25SAAN
Related LinksPTC2, PTC25SAAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC25SAAN Details Description
Related parts for PTC25SAAN
ADAPTER DB15S RJ12/FEM 6 CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONTACT BLOCK UNIV MOM 2NO datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS CABLE SEALED datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 2.2K OHM 20SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf