Amphenol Industrial PTG06P-14-18P(152)
PTG06P-14-18P(152) picture photo
Mfg. Part Number
PTG06P-14-18P(152)
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE PIN
Datasheet Download
PTG06P-14-18P(152).pdf
Availability of PTG06P-14-18P(152)
QUANTITY
PTG06P-14-18P(152) Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG06P-14-18P(152)
Internal Part NumberEIS-PTG06P-14-18P(152)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted, Shielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG06P-14-18P(152)
Related LinksPTG06P-14, PTG06P-14-18P(152) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG06P-14-18P(152) Details Description
Related parts for PTG06P-14-18P(152)
MTG BRACKET KIT .5X1.5" RACK datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
IGBT 600V 170A 695W TO264 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.4A 170 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 162 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
ULTRAFIT VERT TIN PLATED BLK datasheet.pdf
33UF 35V 9,4X23,3MM 125C 20000H datasheet.pdf