Amphenol Industrial PTG06P-20-41PW(152)
PTG06P-20-41PW(152) picture photo
Mfg. Part Number
PTG06P-20-41PW(152)
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE PIN
Datasheet Download
PTG06P-20-41PW(152).pdf
Availability of PTG06P-20-41PW(152)
QUANTITY
PTG06P-20-41PW(152) Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG06P-20-41PW(152)
Internal Part NumberEIS-PTG06P-20-41PW(152)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG06P-20-41PW(152)
Related LinksPTG06P-20, PTG06P-20-41PW(152) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG06P-20-41PW(152) Details Description
Related parts for PTG06P-20-41PW(152)
MOSFET N-CH 30V 64A D2PAK datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2040B/X 3" datasheet.pdf
SELF ADHESIVE THERMOCOUPLE 48" datasheet.pdf
LABEL TT S LAM WHT 1.00 X 3.94" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 PRESSFT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC PROXIMITY SENSOR AMB LT 8ODFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf