CUI Inc. PTK15-Q48-S15-T
PTK15-Q48-S15-T picture photo
Mfg. Part Number
PTK15-Q48-S15-T
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 15V 15W TERMINAL
Datasheet Download
PTK15-Q48-S15-T.pdf
Availability of PTK15-Q48-S15-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTK15-Q48-S15-T Order Process
Ship out your order
Specifications of PTK15-Q48-S15-T
Internal Part NumberEIS-PTK15-Q48-S15-T
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTK15-Q48-S15 Cert of Compliance
Other DrawingsPTK(15,25) Series With Terminals Top
PTK(15,25) Series With Terminals Side
PCN Obsolescence/ EOLPK, PTK, FSK, FSC 28/Sept/2012
Standard Package500
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPTK15
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input20 ~ 72V
Output15V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 1A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)15W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-20°C ~ 71°C
Efficiency87%
Package / CaseModule
Size / Dimension3.00" L x 2.25" W x 0.67" H (76.2mm x 57.2mm x 17.0mm)
Power (Watts) - Max15W
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTK15-Q48-S15-T
Related LinksPTK15-Q, PTK15-Q48-S15-T Datasheet, CUI Inc. Distributor
PTK15-Q48-S15-T Details Description
Related parts for PTK15-Q48-S15-T
OSC XO 133.333MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
COIL CHOKE 2.7MH 8.0A RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 1/4 NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC REG BST 3.3V 60MA SYNC 8TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D4GL-4AFG-A4 datasheet.pdf
CONN HAN B HOOD COUPLER HC 2 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
ACCELEROMETER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf