Bourns Inc. PTL30-15RG-103B1
PTL30-15RG-103B1 picture photo
Mfg. Part Number
PTL30-15RG-103B1
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .1W 30MM
Datasheet Download
PTL30-15RG-103B1.pdf
Availability of PTL30-15RG-103B1
QUANTITY
PTL30-15RG-103B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTL30-15RG-103B1
Internal Part NumberEIS-PTL30-15RG-103B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
SeriesPro Audio PTL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 30mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.276" H (45.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTL30-15RG-103B1
Related LinksPTL30-15, PTL30-15RG-103B1 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTL30-15RG-103B1 Details Description
Related parts for PTL30-15RG-103B1
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X40 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG WHITE 500' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V 10% BX 1825 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIE SET FOR /5 FRAME datasheet.pdf
PLUG COMPONENT 3POS datasheet.pdf