Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR060V0020-TR1
PTR060V0020-TR1 picture photo
Mfg. Part Number
PTR060V0020-TR1
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.2A
Datasheet Download
PTR060V0020-TR1.pdf
Availability of PTR060V0020-TR1
QUANTITY
PTR060V0020-TR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR060V0020-TR1
Internal Part NumberEIS-PTR060V0020-TR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesPolyTron PTR060V
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Current - Trip (It)400mA
R Min/Max1.830 ~ 2.750 Ohm