Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR060V0050-TR1
PTR060V0050-TR1 picture photo
Mfg. Part Number
PTR060V0050-TR1
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.5A
Datasheet Download
PTR060V0050-TR1.pdf
Availability of PTR060V0050-TR1
QUANTITY
PTR060V0050-TR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR060V0050-TR1
Internal Part NumberEIS-PTR060V0050-TR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolyTron PTR060V
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Current - Trip (It)1A
R Min/Max0.500 ~ 0.770 Ohm
Time to Trip4s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR060V0050-TR1
Related LinksPTR060V, PTR060V0050-TR1 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR060V0050-TR1 Details Description
Related parts for PTR060V0050-TR1
MODULE DDR 1GB 184-DIMM datasheet.pdf
BATT PACK 9.6V AAA BUTTON NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 26POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 8A/13A 8DFN datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 22CKT datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf