Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR060V0250-BK1
PTR060V0250-BK1 picture photo
Mfg. Part Number
PTR060V0250-BK1
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 2.5A
Datasheet Download
PTR060V0250-BK1.pdf
Availability of PTR060V0250-BK1
QUANTITY
PTR060V0250-BK1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR060V0250-BK1
Internal Part NumberEIS-PTR060V0250-BK1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesPolyTron PTR060V
PackagingBulk
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)2.5A
Current - Trip (It)5A
R Min/Max0.050 ~ 0.080 Ohm
Time to Trip15.6s
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR060V0250-BK1
Related LinksPTR060V, PTR060V0250-BK1 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR060V0250-BK1 Details Description
Related parts for PTR060V0250-BK1
RES SMD 48.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.3W AB 32TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 76 TYPE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 35POS INLINE PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 6A TO252AA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf