Murata Electronics North America PVZ3A202C01R00
PVZ3A202C01R00 picture photo
Mfg. Part Number
PVZ3A202C01R00
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.1W SMD
Datasheet Download
PVZ3A202C01R00.pdf
Availability of PVZ3A202C01R00
QUANTITY
PVZ3A202C01R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVZ3A202C01R00
Internal Part NumberEIS-PVZ3A202C01R00
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVZ3
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±30%
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.126" x 0.122" Face x 0.073" H (3.20mm x 3.10mm x 1.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVZ3A202C01R00
Related LinksPVZ3A20, PVZ3A202C01R00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVZ3A202C01R00 Details Description
Related parts for PVZ3A202C01R00
FUSE BOARD MNT 2A 350VAC 125VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW EMT3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 259 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
RES SMD 145 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf