SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands PW172KB1203B01
PW172KB1203B01 picture photo
Mfg. Part Number
PW172KB1203B01
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Datasheet Download
PW172KB1203B01.pdf
Availability of PW172KB1203B01
QUANTITY
PW172KB1203B01 Order Process
Ship out your order
Specifications of PW172KB1203B01
Internal Part NumberEIS-PW172KB1203B01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Supply Solutions
Test & Measurement Power Supply Market
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPW172KB
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.27" L x 1.85" W x 1.50" H (83.0mm x 47.0mm x 38.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length70.9" (1.80m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PW172KB1203B01
PW172KB1203B01 Details Description
Related parts for PW172KB1203B01
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS STR NO LATCH datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-75VIN +/-15V datasheet.pdf
RES 243K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" A195 datasheet.pdf
RES 500K OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 7 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
LED COB CXA2530 3000K WHITE SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf