Bourns Inc. PWR221T-30-R100F
PWR221T-30-R100F picture photo
Mfg. Part Number
PWR221T-30-R100F
Brief Description
RES 0.1 OHM 30W 1% TO220
Datasheet Download
PWR221T-30-R100F.pdf
Availability of PWR221T-30-R100F
QUANTITY
PWR221T-30-R100F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR221T-30-R100F
Internal Part NumberEIS-PWR221T-30-R100F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR221T-30-xxx Material Declaration
Featured ProductPWR221T-30 Series Power Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR221T-30
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height0.760" (19.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR221T-30-R100F
Related LinksPWR221T-, PWR221T-30-R100F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR221T-30-R100F Details Description
Related parts for PWR221T-30-R100F
CONN SMA JACK R/A 50 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 178UH 160MA 2.8 OHM TH datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 40V 120MA 4SSOP datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
C/A MPO TRUNK 62.5 72FIB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGED W/SKT datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 31POS datasheet.pdf