Bourns Inc. PWR6327W6800JE
PWR6327W6800JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR6327W6800JE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 680 OHM 5% 3W 6327
Datasheet Download
PWR6327W6800JE.pdf
Availability of PWR6327W6800JE
QUANTITY
PWR6327W6800JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR6327W6800JE
Internal Part NumberEIS-PWR6327W6800JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR6327
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6327 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.626" L x 0.272" W (15.90mm x 6.90mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR6327W6800JE
Related LinksPWR6327, PWR6327W6800JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR6327W6800JE Details Description
Related parts for PWR6327W6800JE
RES 25 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
EDGECARD EXTEND 120POS PCI32 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 48 SILVER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 25POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 39POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
04+04 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf