TDK-Lambda Americas, Inc. PXA15-48S12/NT
PXA15-48S12/NT picture photo
Mfg. Part Number
PXA15-48S12/NT
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48VDC 15W 1.25A
Datasheet Download
PXA15-48S12/NT.pdf
Availability of PXA15-48S12/NT
QUANTITY
PXA15-48S12/NT Order Process
Ship out your order
Specifications of PXA15-48S12/NT
Internal Part NumberEIS-PXA15-48S12/NT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPXA
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension0.94" L x 1.10" W x 0.34" H (23.9mm x 27.9mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXA15-48S12/NT
Related LinksPXA15-4, PXA15-48S12/NT Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PXA15-48S12/NT Details Description
Related parts for PXA15-48S12/NT
HEATSINK LOW-PROFILE FORGED datasheet.pdf
VARISTOR 387V 800A DISC 7MM datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
VARISTOR 900V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.688" (17.48mm) datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf