TDK-Lambda Americas, Inc. PXD3024WD12
PXD3024WD12 picture photo
Mfg. Part Number
PXD3024WD12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC +/-12V 1.25A 30W PCB
Datasheet Download
PXD3024WD12.pdf
Availability of PXD3024WD12
QUANTITY
PXD3024WD12 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXD3024WD12
Internal Part NumberEIS-PXD3024WD12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPXD30,20 Series /P Marking
Standard Package20
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPXD30W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A, 1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXD3024WD12
Related LinksPXD30, PXD3024WD12 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PXD3024WD12 Details Description
Related parts for PXD3024WD12
DC/DC CONVERTER 2.5V 18W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
BOARD EVAL LM5008 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
LIGHT PIPE 1MM 21.25" 4MM DIA datasheet.pdf