TDK-Lambda Americas, Inc. PXE3048S3P3
PXE3048S3P3 picture photo
Mfg. Part Number
PXE3048S3P3
Brief Description
CONVERT DC-DC 3.3V 6A 19.8W
Datasheet Download
PXE3048S3P3.pdf
Availability of PXE3048S3P3
QUANTITY
PXE3048S3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXE3048S3P3
Internal Part NumberEIS-PXE3048S3P3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXE3048S3P3
Related LinksPXE30, PXE3048S3P3 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PXE3048S3P3 Details Description
Related parts for PXE3048S3P3
CABLE FLAT FLEX 5" .50MM 30 POS datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 06POS R/A datasheet.pdf
IC DEMODULATOR RDS 16DIP datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEADER 16POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
COMBO 13W3 M PCB R/A G50 ZINC datasheet.pdf
LEVER PIVOT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1A 250 MOHM SMD datasheet.pdf