Amphenol Industrial PT06A-16-23P
PT06A-16-23P picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-16-23P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 23POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06A-16-23P.pdf
Availability of PT06A-16-23P
QUANTITY
PT06A-16-23P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-16-23P
Internal Part NumberEIS-PT06A-16-23P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-16-23P
Related LinksPT06A-, PT06A-16-23P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-16-23P Details Description
Related parts for PT06A-16-23P
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.022UF 16V X5R 0504 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 2.98 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/10W CARBON LINEAR datasheet.pdf
LED SPACER 5MM T-1-3/4 BLK 8MM datasheet.pdf