Sullins Connector Solutions PZC12SGAN
PZC12SGAN picture photo
Mfg. Part Number
PZC12SGAN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 12POS
Datasheet Download
PZC12SGAN.pdf
Availability of PZC12SGAN
QUANTITY
PZC12SGAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC12SGAN
Internal Part NumberEIS-PZC12SGAN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC12SGAN
Related LinksPZC1, PZC12SGAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC12SGAN Details Description
Related parts for PZC12SGAN
CAP TANT 10UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 30VC SOD523 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 200MA 3.11 OHM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 14TSSOP datasheet.pdf
RES 8.192K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 210MA 2.2 OHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf