Sullins Connector Solutions PZC31SAGN
PZC31SAGN picture photo
Mfg. Part Number
PZC31SAGN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 31POS
Datasheet Download
PZC31SAGN.pdf
Availability of PZC31SAGN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PZC31SAGN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC31SAGN
Internal Part NumberEIS-PZC31SAGN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC31SAGN
Related LinksPZC3, PZC31SAGN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC31SAGN Details Description
Related parts for PZC31SAGN
JUMPER-H1503TR/A3048B/H1501TR 2" datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
IC BUSS BUFF 3-ST QUAD 14SO datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
IC DAC 24BIT 192KHZ MULTI 28SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING TARGET SGL R/A 42POS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 RA HEADER datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf