Sullins Connector Solutions PZC31SBBN
PZC31SBBN picture photo
Mfg. Part Number
PZC31SBBN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 31POS
Datasheet Download
PZC31SBBN.pdf
Availability of PZC31SBBN
QUANTITY
PZC31SBBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC31SBBN
Internal Part NumberEIS-PZC31SBBN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC31SBBN
Related LinksPZC3, PZC31SBBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC31SBBN Details Description
Related parts for PZC31SBBN
SSR OCMOS FET 160MA NO 4-SOP datasheet.pdf
CABLE BNC MALE RG223/U 20FT datasheet.pdf
DC-DC CONVTR 5V 20W 4.0A datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 179VC SMB datasheet.pdf
PANEL SIDE 56X28X0.8" GREY 1/PR datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 59MM datasheet.pdf