Apem Inc. Q12P1CXXR24E
Q12P1CXXR24E picture photo
Mfg. Part Number
Q12P1CXXR24E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 24V 12MM PROMINENT RED
Datasheet Download
Q12P1CXXR24E.pdf
Availability of Q12P1CXXR24E
QUANTITY
Q12P1CXXR24E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q12P1CXXR24E
Internal Part NumberEIS-Q12P1CXXR24E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.47" (11.94mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 8.00mm
Millicandela Rating100mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle60°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q12P1CXXR24E
Related LinksQ12P1C, Q12P1CXXR24E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q12P1CXXR24E Details Description
Related parts for Q12P1CXXR24E
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 324VWM 574VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
ANT WHIP WB VHF CC 406-430MHZ datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 835MA 400 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
A600 SZ 2 RCPT 24/24/34 datasheet.pdf
CONN PIN 28POS HOUSING 2.5MM datasheet.pdf