Qualtek Electronics Corp. Q2-F-1 1/4-01-MS50FT
Q2-F-1 1/4-01-MS50FT picture photo
Mfg. Part Number
Q2-F-1 1/4-01-MS50FT
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK POLY 1 1/4" BLK 50'
Datasheet Download
Q2-F-1 1/4-01-MS50FT.pdf
Availability of Q2-F-1 1/4-01-MS50FT
QUANTITY
Q2-F-1 1/4-01-MS50FT Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2-F-1 1/4-01-MS50FT
Internal Part NumberEIS-Q2-F-1 1/4-01-MS50FT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ2-F
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length50.0' (15.24m)
Inner Diameter - Supplied1.250" (31.8mm)
Inner Diameter - Recovered0.626" (15.9mm)
Recovered Wall Thickness0.039" (1.00mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2-F-1 1/4-01-MS50FT
Related LinksQ2-F-1 1/4, Q2-F-1 1/4-01-MS50FT Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q2-F-1 1/4-01-MS50FT Details Description
Related parts for Q2-F-1 1/4-01-MS50FT
CAP FILM 0.47UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
IC FLASH CONFIG 16M 8LAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FUSE HOLDER 58V 40A IN LINE datasheet.pdf
NYLON INSL BRAZD SEAM RING TONGU datasheet.pdf
DIODE MODULE 60V 200A D-67 datasheet.pdf