Littelfuse Q2006VH3
Q2006VH3 picture photo
Mfg. Part Number
Q2006VH3
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 6A TO251
Datasheet Download
Q2006VH3.pdf
Availability of Q2006VH3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q2006VH3 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2006VH3
Internal Part NumberEIS-Q2006VH3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)55A, 65A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2006VH3
Related LinksQ200, Q2006VH3 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2006VH3 Details Description
Related parts for Q2006VH3
JUMPER-H2728TR/C2064R/X 12" datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 8A TO220AC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 30K OHM 16DIP datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf