Littelfuse Q2008F443
Q2008F443 picture photo
Mfg. Part Number
Q2008F443
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 200V 8A TO202
Datasheet Download
Q2008F443.pdf
Availability of Q2008F443
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q2008F443 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2008F443
Internal Part NumberEIS-Q2008F443
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeStandard
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2008F443
Related LinksQ200, Q2008F443 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2008F443 Details Description
Related parts for Q2008F443
RES 800 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CLAMP TIE HVY #25SCR WR BK15.1" datasheet.pdf
HOOK TEST CONN INS PIERCING BLK datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC SPST 10-15AT ALU datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 20% 1507 datasheet.pdf