Littelfuse Q2012NH5RP
Q2012NH5RP picture photo
Mfg. Part Number
Q2012NH5RP
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 12A TO263
Datasheet Download
Q2012NH5RP.pdf
Availability of Q2012NH5RP
QUANTITY
Q2012NH5RP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2012NH5RP
Internal Part NumberEIS-Q2012NH5RP
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2012NH5RP
Related LinksQ2012, Q2012NH5RP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2012NH5RP Details Description
Related parts for Q2012NH5RP
IC COMP DUAL OFFSET LV 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.625" (15.88mm) datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ST16C554D 64TQFP datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf