Littelfuse Q8004L452
Q8004L452 picture photo
Mfg. Part Number
Q8004L452
Brief Description
TRIAC 800V 4A TO220
Datasheet Download
Q8004L452.pdf
Availability of Q8004L452
QUANTITY
Q8004L452 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8004L452
Internal Part NumberEIS-Q8004L452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)46A, 55A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8004L452
Related LinksQ800, Q8004L452 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8004L452 Details Description
Related parts for Q8004L452
BOX ABS BLACK 2.58"L X 2.02"W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR HEX 16-TQFN datasheet.pdf
KIT SYSTEM DEV FOR PES16T4G2 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf