Littelfuse Q8006DH4
Q8006DH4 picture photo
Mfg. Part Number
Q8006DH4
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 6A TO252
Datasheet Download
Q8006DH4.pdf
Availability of Q8006DH4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q8006DH4 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8006DH4
Internal Part NumberEIS-Q8006DH4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)55A, 65A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA