| Internal Part Number | EIS-QX87C51FC20 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | 87C | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | MCS 51 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | SIO | |
| Peripherals | - | |
| Number of I/O | 32 | |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) | |
| Program Memory Type | OTP | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 256 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) | |
| Supplier Device Package | 44-PLCC | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | QX87C51FC20 | |
| Related Links | QX87C, QX87C51FC20 Datasheet, Intel Distributor | |
 | 0019092098 | CONN PLUG 9POS .093 PANEL MOUNT | datasheet.pdf | |