Recom Power R0.25D-1505
R0.25D-1505 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-1505
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-5V OUT
Datasheet Download
R0.25D-1505.pdf
Availability of R0.25D-1505
QUANTITY
R0.25D-1505 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-1505
Internal Part NumberEIS-R0.25D-1505
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25mA, 25mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-1505
Related LinksR0.25, R0.25D-1505 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-1505 Details Description
Related parts for R0.25D-1505
FUSE GLASS 20A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU MONITOR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
ENDPLATE 4-TYPE FRV2 505 datasheet.pdf
43.2MM X 44.5MM 1=25/PK datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.1W ESV datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf