Recom Power R0.25S12-243.3/H
R0.25S12-243.3/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-243.3/H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 3.3V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-243.3/H.pdf
Availability of R0.25S12-243.3/H
QUANTITY
R0.25S12-243.3/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-243.3/H
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-243.3/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)76mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-243.3/H
Related LinksR0.25S12, R0.25S12-243.3/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-243.3/H Details Description
Related parts for R0.25S12-243.3/H
BOX ABS BLACK 5.59"L X 4.34"W datasheet.pdf
CARD EDGE 62POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 0402 SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 2W SMBG datasheet.pdf
IC USB-TO-I2S AUDIO BRIDGE 32QFN datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 351MA 2.75 OHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 560MA 914 MOHM datasheet.pdf