Recom Power R0.25S8-0505/P-R
R0.25S8-0505/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S8-0505/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.25S8-0505/P-R.pdf
Availability of R0.25S8-0505/P-R
QUANTITY
R0.25S8-0505/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S8-0505/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S8-0505/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S8-0505/P-R
Related LinksR0.25S8-, R0.25S8-0505/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S8-0505/P-R Details Description
Related parts for R0.25S8-0505/P-R
IC SWITCH 10/100 32BIT 128PQFP datasheet.pdf
VARISTOR 198V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
AUTO-OFF-MAN datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 81MM datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP FILM 470 PF 2.5% 100VDC AXIA datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 1.4A 600 MOHM TH datasheet.pdf