Recom Power R0.5S-2412-R
R0.5S-2412-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S-2412-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S-2412-R.pdf
Availability of R0.5S-2412-R
QUANTITY
R0.5S-2412-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S-2412-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S-2412-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S-2412-R
Related LinksR0.5S-, R0.5S-2412-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S-2412-R Details Description
Related parts for R0.5S-2412-R
CAP TANT 10UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
EMULATOR ICE Z8 GP ZGP323 datasheet.pdf
MODULE PWR AMP 60W 894MHZ AB datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 74MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 20A SCREW TERM datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 7SKT PCB datasheet.pdf
CAP TANT POLY 6.8UF 6.3V 1206 datasheet.pdf