Recom Power R0.5S12-1205/H-R
R0.5S12-1205/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S12-1205/H-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S12-1205/H-R.pdf
Availability of R0.5S12-1205/H-R
QUANTITY
R0.5S12-1205/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S12-1205/H-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S12-1205/H-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S12-1205/H-R
Related LinksR0.5S12-, R0.5S12-1205/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S12-1205/H-R Details Description
Related parts for R0.5S12-1205/H-R
CONN HEADER 2MM 8POS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 22AWG .156 RED datasheet.pdf
INDICATOR 110V 16MM PROM GREEN datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 5.5NS 44VQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 1.60A 6V CHIP 1812 datasheet.pdf
SNSW 1/4 N/O LEVER SP2867.50 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR RA SMT CLIP 30AU datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR MONO 8TSSOP datasheet.pdf
DSUB SCKT RR RELEASE CNTCT datasheet.pdf
CAP FILM 100 PF 10% 1600VDC AXIA datasheet.pdf