Eaton (formerly Cooper Bussmann) R25030-2PR
R25030-2PR picture photo
Mfg. Part Number
R25030-2PR
Brief Description
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS
Datasheet Download
R25030-2PR.pdf
Availability of R25030-2PR
QUANTITY
R25030-2PR Order Process
Ship out your order
Specifications of R25030-2PR
Internal Part NumberEIS-R25030-2PR
For Use With/Related ProductsClass R
Fuse Size0.563" Dia x 2" L (14.3mm x 50.8mm)
Number of Circuits2
Voltage250V
Current Rating30A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleScrew Terminal, Pressure Plate
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R25030-2PR
Related LinksR2503, R25030-2PR Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
R25030-2PR Details Description
Related parts for R25030-2PR
DOOR FRONT FOR UPRIGHT CAB RACK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
TXRX 10/100 3.3V 48-LQFP datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48CBGA datasheet.pdf
SWITCH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 9.91MM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8SOPWR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS INLINE SKT datasheet.pdf